Ez a bejegyzés leginkább szakmabelieknek szól, azaz fejvadászoknak, researcher-eknek, vagy bárkinek, aki mondjuk szívesen látna a saját hálózatánál tovább LinkedIn-en. Mikor elkezdtem ezt a blogot, kicsit reménykedtem, hogy több szakmabeli fogja megosztani itt a véleményét, fog ötleteket adni, de úgy alakult, hogy inkább álláskeresői tippek gyűjteménye lett belőle. Tudom, hogy pár fejvadász is olvas, és még mindig hiányát érzem annak, hogy legyen egy magyar researcher/fejvadász közösség, ahol tippeket, technikákat, infót lehet megosztani egymás között, akár zárt fórum formájában. Higgyétek el hogy eszméletlen sokat lehet akár csak a researchről is tanulni - bizonyos dolgokat azért nem tudunk még itthon, mert nincs hagyománya, itt nem működik, vagy aki tudja, az sem osztja meg. Pedig fejlődni szerintem nem sokáig lehet egyedül.
Jöjjön most akkor egy alap "boolean search" technika arra, hogy a hálózatodon kívül eső LinkedIn profilokat meg tudd nézni.Teszem azt találsz egy szoftverfejlesztőt, és látod az adatait, de a nevét nem. Az alapelv a következő: Linkedin-en alapértelmezett beállításon mindenki profilja nyilvános a keresők számára is. Ergo ha te a saját LinkedIn-es accountodról nem is látod, google-el vagy más keresővel "x-ray" technikát lehet alkalmazni, tehát "röntgenelni" a kívánt oldalt. A videó gyönyörűen elmagyarázza, ha így elsőre zavarosnak tűnik. Két lehetőség van, találtál egy adott személyt aki érdekes számodra, de nem látod a nevét, vagy egyszerűen listáztatni szeretnéd a számodra érdekes személyeket.
A forrásom: www.booleanblackbelt.com, és Glen Cathey, aki egy (túlzások nélkül) zseniális researcher, aki csakis ezzel foglalkozik.
Íme az oktató videó: http://www.booleanblackbelt.com/wp-content/uploads/2009/05/LinkedIn_Unlock_Private_Profile.swf
És egy továbbfejlesztett változat, illetve elmélkedés a különböző keresési képletekről, amik elvileg jobban szűrik az eredményeket.
Tegyük fel hogy Magyarországon keresek pénzügyi elemzőt vagy CFO-t. Ez esetben a search string így néz ki: site:linkedin.com (inurl:pub OR inurl:in) -intitle:directory -inurl:dir -inurl:jobs (financial analyst OR CFO) “Hungary”
Minden esetben ugyanez a search string alkalmazható, de zárójeles illetve idézőjeles rész tetszés szerint változtatható.
Egy példa a másik lehetőségre: Van egy controller, aki az Exxonnál dolgozik. Ha a saját LinkedIn-es profilomból nézem, nem látom a nevét, nincs a hálózatomban. Kulcsszavakat kerestem a profilján, és itt elég egyszerű: "Global Chart of Account Management"
Az én search string-em most így néz ki: site:linkedin.com (inurl:pub OR inurl:in) -intitle:directory -inurl:dir -inurl:jobs (Global Chart of Account Management) “Hungary”
Hopp! Meg is van, rögtön a második google találat I. András Rezsőnk, akinek a publikus profilját meg is találtuk. :-)
A -inurl:jobs részt én adtam hozzá, hogy állásokat ne dobjon ki a kereső, de ezek még tetszés szerint módosíthatók, bővíthetők. Ha érdekes a dolog, tessék a booleanblackbelt-et olvasgatni, zseniális.
És akkor most a vége: Ha kapok 10 smiley-t a kommentekbe szakmabeliektől (nem kell hogy ki vagy, csak egy smiley-val jelezni hogy tetszett, és érdekel a folytatás :-)), akkor következő szakmabelieknek szóló posztomban ingyenes CV grabber programokról lesz szó, amelyek előre beállított search string-ekkel fésülik át a netet önéletrajzokért - sokkal több van, mint gondolnátok!
Happy hunting ;-)
Milo
Utolsó kommentek